RECENZE – VETŘELEC: COVENANT

V roce 1979 natočil režisér Ridley Scott sci-fi horor Vetřelec (Alien), který doprovázel dnes již kultovní slogan „Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik“ a vytvořil tak v podstatě nový žánr, jenž se zapsal do historie kinematografie. Film, který vešel do kin s poutavou distribuční kampaní se stal fenoménem a díky tomu se dočkal i několika pokračování (režiséři Cameron, Fincher a Jeunet).

Oficiální kritiky byly smíšené, mnohdy dokonce velmi útočné a veskrze negativní. Snímku se vytýkal zejména plytký děj, kamuflovaný speciální efekty. Divácky byl však přijat více než pozitivně, koneckonců jen v Americe vydělal přes 81 milionů dolarů.

Ridley Scott zde načrtl myšlenku hlubokého vesmíru, skrývajícího mnohá další nebezpečná tajemství (která byla reprezentována např. Space Jockeyem), ale neměl ji možnost, zejména díky nevalnému rozpočtu, v plné síle rozvinout.

POZOR! Článek obsahuje spoilery!

Před pěti lety však přišel se snímkem Prometheus, který Vetřelci (Alien) dějově předcházel, a v němž rozvinul původní fiktivní svět o nové prvky a zejména pak náznaky toho, kde se Vetřelec vzal a jak vznikl.

Vetřelec: Covenant (Alien: Covenant), kde podtitul odkazuje na název vesmírné lodi, se odehrává deset let po událostech z Promethea a je jeho přímým pokračováním. Soustředí se především na další budování a rozvoj vetřelčí mytologie, přičemž tentokrát už nezůstává jen u náznaků.
Po technické stránce je Vetřelec: Covenant dokonalým sci-fi filmem, Scott režíruje jako obvykle skvěle, výprava je epická, hudba skvostná (Jed Kurzel) a triky víc než povedené. Vizuálně snímek vypadá perfektně, zejména pak na velkém plátně.

Děj vypráví o osudech lodě Covenant, která převáží 2000 kolonistů a posádku složenou vždy z párů odborníků,  na mnoho světelných let vzdálenou planetu Origae-6, určenou k osídlení. V průběhu letu však dojde k nehodě, loď je poškozena a posádka je probuzena z hibernace, aby vyřešila nečekanou poruchu.  Během oprav zachytí signál pocházející z neznámé planety, která je velmi podobná Zemi a kde by podmínky k životu mohly být mnohem příhodnější, než na té, k níž měli původně zamířeno. Navíc to vypadá, že signál pochází od lidí.

Od počátku filmu je profilováno pouze několik postav. Zjevná hlavní hrdinka (Katherine Waterson), jenž okatě simuluje Ripley (bohužel naprosto bez úspěchu), možná však jako jediná vnáší do filmu prvek rozumu, slabošský a nejistý kapitán (Billy Crudup) a humaniodní android Walter (Michael Fassbender). Ostatní tvoří jakousi zaměnitelnou anonymní masu a proto s Vámi jejich smrt vlastně moc nehne. Těžko se strachovat o někoho, o kom téměř nic nevíte.

Kromě toho se v mnoha případech postavy opět (možná ještě víc než v Prometheovi) chovají jako idioti, o to víc, když mají být odborníky. Profesionální astronauti, vědci a zdravotníci, trénovaní na osidlování cizích planet, by pravděpodobně neměli prozkoumávat neznámé prostředí bez skafandrů, osahávat tamní vegetaci, propadat extrémní panice z trochy krve (z počátku), střílet kolem sebe v blízkosti nádrží s výbušným plynem (následkem čehož vyhodí do povětří sebe i celou průzkumnou loď a znemožní tím zbytku týmu okamžitý odlet) a věřit právě vybarvenému záporákovi.

Nejděsivější postavou tohoto snímku není Vetřelec, nýbrž android David, jenž zradil lidskou rasu. Ten ve svých činech působí podstatně hrozivěji než samotný Vetřelec (nebo spíše jeho vývojové stádium). Pozitivní na filmu je to, že se konečně dozvíme něco o původu Vetřelců. Nicméně okolnostem jejich zrodu mohl být rozhodně věnován větší prostor.

Vetřelec: Covenant navazuje na Promethea poměrně zdárně a vetřelčí sérii zajisté obohacuje a to i přes poměrně velké množství nedostatků, primárně scénáristických. Vytýkáno by snímku také mohlo být to, že zeslabil vliv titulního monstra a přesunul střed pozornosti na jiného nepřítele (David), nicméně my to vnímáme ryze pozitivně. Ridley Scott informoval o dalších pokračováních a my věříme, že Xenomorph se, tak jak ho známe, teprve představí. Navíc co může být hrůznějšího než to, že úhlavního nepřítele lidstva nakonec stvořil někdo, kdo byl vytvořen člověkem?

Zase si za to můžeme sami.. ?

My dáváme snímku 67%!