USS Sulaco
Sulaco byla původně loď konstruovaná pro logistickou dopravu, ale roku 2179 byla převedena pod vojenskou správu Colonial Marine Corps Spojených Států. Jako vojenská loď sloužila k rychlému přesunu mariňáků k cíli mise. Hlavní operační část o délce více než 50 m byla určena k provozu, přípravě mise a případnému nakládání. Kromě kryoschránek a základních prostor se zde nenacházely žádné další obytné místnosti, zbytek lodi vyplňovaly nákladní komory (v případě mise na LV – 426 jsou zde uloženy výsadkové moduly a APC) a v zadní části poté motory.
Loď byla 385 m dlouhá, 50 m široká a 85 m vysoká. Její váha se pohybovala kolem 78.000 tun, dosáhla až 1,8 násobku rychlosti světla. Plavidlo bylo zcela automatizované a s použitím počítačové umělé inteligence mohlo bránit sebe sama. Bylo poháněno termonukleárním reaktorem Westingland A-59 3.6.
Sulaco bylo považováno za nešťastnou loď. Nejen, že se jednalo o třinácté plavidlo třídy Conestoga, ale po zapojení do velké operace na planetě Linna 349, kde bylo zasaženo dvěma raketami ASAT se stalo jediným plavidlem loďstva, které bylo poškozeno na oběžné dráze. Pověst si loď nevylepšila ani poté, co byla zapojena do přístavní nehody na Gateway Station, při které zahynulo pět členů posádky. Po těchto incidentech dokonce některé posádky odmítly tuto loď používat.
V roce 2179 bylo Sulaco pod velením poručíka Gormana, po ztrátě kontaktu s kolonií Hadleyovy naděje, vysláno k planetoidu LV-426.
Sulaco je pojmenováno po smyšleném městě v románu Josepha Conrada z roku 1904 Nostromo (jehož jméno bylo použito pro USCSS Nostromo v původním Větřelci (Alien).
Syd Mead, hlavní koncepční návrhář filmu Vetřelci (Aliens), nejprve navrhl Sulaco jako těžce ozbrojenou nákladní loď, vybavenou dopravním materiálem. Bylo však zjištěno, že sférický tvar by vytvářel problémy při natáčení kamerou a zároveň by bylo obtížné splňovat měřítko. Co bylo však důležitější – návrh nesplnil vizi Jamese Camerona, který poté vytvořil rychlý náčrt lodi, ve stylu, který si představoval, a poznamenal, že si představoval něco jako „les antén vstupující do obrazu, po němž následuje obrovská masa – SULACO“. Zatímco někteří tvrdí, že základní tvar byl založen na ponorce, návrh byl však nejčastěji přirovnáván, kvůli protáhlé podobě připomínající pulzní pušku, jako „zbraň ve vesmíru“.
Syd Mead souhlasil s tím, že (kromě Cameronově preferenci) to byl jeden z důvodů přechodu od sférické formy. Filmoví analytici poznamenali, že úvodní scéna lodi „zbraňového typu“ charakterizuje něco zlověstného a předznamenává transformaci Ripley během filmu, na postavu válečníka. Úvodní scéna lodi, projíždějící vesmírem, byla také nazývána jako „žralokovitá“, s obrazem brutální síly a důmyslné efektivity. Pevný, mechanický a militarizovaný interiér Sulaca, byl stejně jako v případě Nostroma navržen Ronem Cobbem. Model Sulaco postavil Peter Astin a podrobně popsal Pat McClung, John Lee a Robert Skotak, tedy jeho jednu stranu, druhá strana se do záběrů kamer nikdy nedostala.
Kvůli rozpočtovým omezením bylo pro film vybudováno pouze šest kryokomor. Iluze dalších komor byla dosažena použitím zrcadel. Uzamykatelné prostory (dveře), byly postaveny tak, aby se otevřely pomocí klíčových karet a byly tak plně funkční. Loď Sulaco byla pro potřeby natáčení vyrobena ve třech modelech: část lodi, postavená na jedné z největších stageí studia Pinewood pro natáčení s herci a dvě miniatury. Jedna ve velikostech 2,43 m na šířku a 9,14 m na délku a druhá dlouhá 1,82 m.
Sulaco je jednou ze tří lodí, která má v sérii o vetřelcích na palubě basketbalové hřiště, mimo něj se jedná o lodě USM Auriga a USCSS Prometheus.
USS Patna
Loď, která je ve třetím díle po zprávě o nehodě vyslána společností Weyland-Yutani na planetu Fiorina 161. Patna je loď stejného typu jako Sulaco, pro natáčení filmu byl dokonce použit pouze upravený model USS Sulaco, respektive jeho levá část která nebyla ve druhém díle vidět.
Inspirace v pojmenování
Nostromo, Narcissus, Sulaco a Patna, pro všechny fanoušky vetřelců známá jména lodí nebo záchranných modulů, se kterými se v rámci příběhu setkáváme. Kde se ale vlastně vzala jejich pojmenování?
Inspirací filmařů k těmto názvům, byly díla původně ukrajinského cestovatele, později francouzského námořníka a po získání občanství, nakonec britského spisovatele Josepha Conrada.
Ten kromě svého nejslavnějšího románu Srdce temnoty, ze kterého vycházel Francis Ford Coppola při natáčení Apokalypsy, napsal také román, který se jmenuje Nostromo a odehrává se ve městě Sulaco, Lord Jim, který se odehrává na lodi jménem Patna a další dílo nazvané Černoch z Narcisssu.